Záruky

Na co a na jak dlouho?

Naší snahou je, aby naše výrobky měly co možná nejvyšší kvalitu, odpovídající použitým materiálům a technologickým postupům zpracování. Proto zde uvádíme základní přehled co od kterého druhu tisku a materiálu můžete očekávat ...

1/ Životnost a použitelnost dle druhu tisku

a) Ofsetový tisk

Při venkovním použití nedáváme žádné záruky. Neodolává vodě ani UV záření. Max. doba použitelnosti v exteriéru je měsíc a kvalita nevalná (kroucení, po dešti rozmazání atd.). Je vhodný pouze na interiérové aplikace (letáky, plakáty, časopisy atd.).

b) Archový digitální tisk

Lze používat i speciální voděodolné materiály a samolepky. Je voděodolný a má i lepší odolnost proti UV záření. Životnost v exteriéru je max. 1 rok.

c) Velkoplošný digitální tisk

Je předurčen pro venkovní aplikace. Má velmi dobrou odolnost i bez laminací a jiných ochran jak proti vodě, tak proti UV záření. Naše stroje a barvy dosahují životnosti 3 roky. Ta se dá zvýšit ještě použitím laminací s UV filtry.


2/ Životnost a použitelnost dle druhu materiálu

a) PVC samolepky

jsou vhodné pro veškeré interiérové i exteriérové aplikace. Vyrábějí se v několika základních provedeních, které se liší v kvalitě a ve způsobu použití.

Monomerické samolepky jsou nejlevnější a jejich životnost v exteriéru je max. do 2 let. Navíc musí být aplikovány na rovné a hladké povrchy. Jejich ochrana laminací má spíše vizuální efekt, případně zabraňuje mechanickému poškození. Životnost ale zásadně nezvyšuje. Monomerické samolepky jsou nejsilnější (80-100 mikronů), proto se dobře aplikují, ale dochází u nich k největšímu smršťování při změnách teplot.

Polymerické samolepky jsou kvalitnější a slabší (70 mikronů) než monomerické. Jejich životnost je 3-5 let. Tak dlouhou životnost ale můžeme dosáhnout pouze kombinací polymerické samolepky a polymerické laminace. Jsou vhodné především pro rovné nebo mírně vypouklé plochy aut a na reklamní štíty, případně na dlouhodobé polepy výloh.

Lité samolepky jsou nejkvalitnější a nejdražší variantou. Jejich životnost se pohybuje kolem 4-8 let. Jsou nejtenčí (50 mikronů). Dají se lepit takřka na jakýkoliv zaoblený a tvarovaný povrch. Lité samolepky jsou ideálním řešením pro celopolep aut. Nejlepších výsledků se opět dosahuje v kombinaci s litou laminací.

Jsme si vědomi, že technické údaje některých folií a informace od dodavatelů těchto folií často přesahují námi uváděné životnosti, ale životnost nepotištěné samolepky je jedna věc a životnost potištěné a namáhané samolepky je věc druhá. Mnohdy je životnost omezena životností inkoustů, které se pohybují kolem 3 let bez laminace. Dalším faktorem, který životnost ovlivňuje je kvalita instalace. Kvalita povrchu a dostatečná teplota při aplikaci (min. 10°C).

b) Papíry

jsou vhodné především pro interiérové aplikace, ale dají se použít i do exteriéru.

Ofsetové a křídové papíry jsou především na tisk letáků, plakátů, katalogů a prezentací. Nevhodné pro použití venku. Déšť papíru nesvědčí.

Blueback a CLV papíry jsou použitelné i v exteriéru, především na bilboardy a citylighty ale i pro plakáty do prodejen a výloh. Životnost v exteriéru je cca 1-2 měsíce.

c) Vliesové tapety

Tapety jsou určeny výhradně do interiérů. Tam mohou vydržet klidně mnoho let.
Tapety s papírovým povrchem - neomyvatelné, jejich životnost je nižšší, 3-5let.
Tapety s plastovým povrchem - omyvatelné mýdlovou vodou, vyšší životnost, 5-7let.
Záruku na barevnost dáváme automaticky 1 rok.

Pokud bude na tapetu dopadat přímé slunce bude docházet vlivem UV záření k jejich vyšisování.

d) Deskové materiály


3/ Přesnosti tisku a zpracování

a) Xerox - archový tisk

Přesnost tisku a následného zpracování +-1mm. To znamená, že jak výsledný formát, tak přesnost spasování obou stran tisku se může pohybovat v rozsahu +-1mm.
Je tedy vhodné s tímto počítat především u malých a na nějaký detail náročných zakázek... např. není vůbec vhodné dělat vizitky s tenkým rámečkem po obvodu který je např. 2mm od okraje vizitky. To jsou zakázky které prostě nelze vyrobit přesně!

b) Plotry - velkoplošný tisk

U tiskových plotrů, dochází při tisku k deformacím jak podélně (ve směru pohybu role), tak i k posunům vertikálním (ve směru pohybu tiskové hlavy). Přesnost je tak u běžných tisků v rozsahu +-5mm na 1bm tisku.

U vliesových tapet jsme tyto procesy maximálně eliminovali a zde dosahujeme posunů v rozmezí +-2mm ve spasování jednoltivých dílů. To ale neznamená, že rozdíl v rozměru nemůže dosahovat podobných hodnot jako u ostatních tiskovin.

co to pro Vás znamená? Např. že čtverečky na tapetě o rozměru 30x30cm, budou na reálné tapetě např 29,7 x 30,3, ale jejich hrany spojené na jednotlivých pásech tapet se potkají s chybou cca 2mm.

texty se připravují ...