.

Deskové materiály

Druhy, použití, životnost a vhodnost pro aplikace

Reklamní deska je jeden z nejčastějších produktů, které vyrábíme.
Vybrat tu nejvhodnější pro konkrétní aplikaci je ale poměrně složité a ne vždy jasné. Faktorů které ovlivňují její výběr je mnoho.

Kam ji budeme umisťovat? Jak ji budeme upevňovat, jak dlouho nám má sloužit, kolik peněz jsme za ni ochotni dát? Budeme ji převážet nebo snad bude hodně zatížena provozem? Bude v chladu nebo naopak v teple? Bude vystavena nárazům?

Takových a podobných otázek si můžeme položit mnoho. Proto nepodceňujte konzultaci s naším zkušeným a proškoleným obchodníkem, který Vám na základě informací doporučí tu nejvhodnější alternativu.


Základní přehled desek a archových materiálů

Kapa lehčená deska s pěnovým jádrem a dvěma vrstvami papíru, nebo v případě Kapaplastu PE slabými deskami. Celková tl. desek je běžně 3–10 mm. Měkká, lehká a nevhodná pro aplikace do exteriérů. Nejčastější využití pro obrazy a panely do interiérů. Potisk přímo UV nebo kašírované tisky z latexové tiskárny.

Forex – pevná PVC deska tl. 1–10 mm. Nejčastěji se využívá pro venkovní aplikace a tam, kde je potřeba pevnou desku odolnou proti promáčknutí. Jsou relativně těžké a snadno se prohnou. Mají poměrně velkou tepelnou roztažnost,  takže jejich využití v exteriéru vyžaduje správnou instalaci! Vyrábí se i v různých barvách. Nejčastější je černá a červená.

Dutinkové desky (tzv. kartonplast) – Jedná se o 3vrstvé desky z polypropylenového granulátu.  Využívají se především jako reklamní desky na stadiony a jinam do exteriéru. Výhodou je nízká hmotnost, rozměrová stálost a relativně nízká cena. Nevýhodou se může jevit žebrování, které je viditelné i na potištěných nebo pokašírovaných deskách.

Vlnitá lepenka – jedná se o papírový materiál složený nejčastěji z jedné nebo dvou vlnitých vrstev a dvou hladkých vrstev (není ale výjimkou i více). Tedy tzv. třívrstvá (3VVL) nebo pětivrstvá (5VVL) lepenka, tl. kolem 3–5mm. Nejčastěji se používá bílo/bílá, bílo/hnědá nebo hnědo/hnědá. Dobře se ohýbá, je vhodná na přímý potisk UV a na výrobu krabic a stojanů. Využívá se také pro interiérové dekorace na krátkodobé jednorázové použití.

Typ vlny
A vlna
B vlna
C vlna
E vlna
F vlna

Síla vlny (mm)
4.8
3.2
4.0
1.6
0.8

Dibond – sendvičové desky z hliníku s plastovým jádrem, velice odolné a rozměrově stálé. Využívají se především na firemní štíty, světelnou reklamu, značení a tam, kde je vyžadována trvanlivost a perfektní vzhled i po letech. Cenově je dražší než ostatní typy desek, ale v exteriéru je to správná volba.

Plexi – nejčastěji tl. 2–10 mm. Používá se především do interiérů na světelné boxy a na místa vyžadující perfektní vzhled. Musí se frézovat a cena je vyšší než u ostatních desek. Potiskuje se buď přímo na UV plotru nebo se polepuje plotrovými samolepkami.

Iroplast – PVC deska, nejčastěji tl. 0,5 mm. Používá se především do interiérů na pevné plakáty, kde může nahrazovat karton. Lze ji ohýbat. Je odolná a rovná. Potiskujeme buď přímo UV tiskem, nebo kašírujeme samolepkami s latexovým tiskem.


Napište si o náš vzorník se všemi běžně používanými materiály!